Macrory

Kassikasvandus
 

 

Šoti kass - kes ta selline on?

Tõustandard
Ajalugu
Aretus
Iseloom
Värvid
Kassipoja valimine ja hind
Kassipoja hinna kujunemine
Kui kiisu jõuab koju

 

TÕUSTANDARD

SCOTTISH STRAIGHT & FOLD

Keha:  Keskmine kuni suur, lihaseline ja jässakas. Rind, selg ja õlad on laiad ning massiivsed. Kael on lühike ning tugev. Jalad lühikesed ja stabiilsed, käpad paksud ja ümmargused. Saba on keskmise pikkusega, ulatudes vähemalt õlgadeni. Lõpeb ümmarguse otsaga. Ilma ühegi jäiga või paksu osata ning peab hästi painduma juurest tipuni.
Pea:  Pea on ümar, suur ja lai ning kindla lõuaga. Nina on lühike, lai ja sirge. Profiil on kurviga (ilma stopita). Põsed on täidlased ja ümarad. Suured ümmargused vurrupadjad annavad lühikesele koonule kindla joone.
Kõrvad:  Kõrvad on väikesed ja ettepoole volditud. Neil on ümarad tipud, mis on suunatud pea keskele. Asetus on lai ja hästi pead ligi. Straight kassidel on kõrvad kikkis. NB! Meie kasvandus lontkõrvalise versiooniga ei tegele - neil on risk liigeseprobleemidele.
Silmad: Silmad on suured ja ümmargused, laia asetusega. Silmade värvus peab vastama karvkatte värvusele.
Karvkate:  Lühikarvaline: karvkate on lühike ja väga tihe, seisab kehast eemal. Ta on õhuline tänu piisavale aluskarvale. Tekstuur ei tohi jätta villast muljet. Pikakarvaline: karvkate on keskmise pikkusega ja väga tihe, piisava aluskarvaga. Ei tohi olla liibuv.
Värvus:  Kõik värvused ja mustrid ükskõik kui suure valge osakaaluga ja point värvused on lubatud.

 

Vead

 • Jäikus ükskõik millises saba osas on viga (foldil)
 • Peast eemale hoidvad kõrvad (ainult foldil)
 • Profiil stopiga
Punktitabel
keha 10 punkti
saba 15 punkti
pea 15 punkti
Kõrvad 30 punkti
Silmad 15 punkti
Kasuka tekstuur ja värv 10 punkti
Seisund 5 punkti

 

Aretus ja registreerimine

 • Paaritus kahe lontkõrvalise vahel on keelatud; Meie kasvandus lontkõrvaliste kassidega enam ei tegele liigeseprobleemide riski tõttu!
 • Aretuses on lubatud kasutada vaid briti/ameerika/šoti lühi- ja pikakarvalisi kasse;
 • Keelatud on kikkis kõrvadega kassipoegade registreerimine briti lühi- või pikakarvalistena.

 

AJALUGU

Aastal 1961 leidis karjane nimega William Ross ühest Coupar Anguse lähedal olevast farmist esimese teadaoleva scottish foldi. Ta palus selle ühe väikse lontis kõrvadega valge kiisu endale ning Susie nimeline kass ongi tõu alus. See armas ilme, mis meenutab öökulli või karupoega, tõmbas palju tähelepanu nii kassiarmastajate kui näitusekohtunike seas ja juba 1978.a. tunnustas esimesena maailmas tõugu Ameerika kassiklubi CFA.

 

ARETUS

Šotlasi on kaht tüüpi: lontis ja kikkis (normaalsete, straight) kõrvadega. Lontis kõrvad põhjustab dominantne geen, mis on loomuliku mutatsiooni põhjuseks. Straight kassidel on selle pärast aretuses väga suur tähtsus. Üks vanematest peab olema alati straight, muidu võib kassipoegadel esineda liigeste jäikust. Seda võib esineda muidugi ka ühe fold geeniga kassidel, aga eetilised kasvatajad annavad endast kõik, et kasutada aretuses terveid loomi ja et tõenäosus oleks võimalikult madal. Kes soovib riski täielikult vältida, valib endale straight kassi. Kõik head omadused on samad, sh iseloom, aga risk liigeste probleemidele jääb ära. Seetõttu on ka meie kasvandus läinud seda teed, et jätkanud ainult kikkis kõrvadega kasside aretust. Belgias ja ka teatud teistes EL riikides on lontkõrvaline versioon tõust juba keelatud ja ilmselt läheb sama rada ka muude riikide poliitika antud küsimuses. Loomaheaolu on oluline faktor.

Juba paar aastakümmet on šotlaste aretuses kasutatud nii briti kui ameerika lühikarvalisi. Siiski on tõug täiesti omanäoline. Tal pole ameeriklase tugevad ja jõulist keha ega nina. Samuti pole tal britlasele iseloomulikku jässakat ja massiivset keha, väga lühikesi jalgu ega lamedat pealage. Šotlane on hoopis keskmise suurusega ümmargune ja pehme kass, kellel on lühike, tihe ja kehast eemalehoidev kasukas. Tal on suured, ümmargused ja laia asetusega imelised silmad, millest kiirgab armastust. Ka tema põsed on ümarad ja täidlased ning lühikesel ninal on profiilis vaadates õrn kurv.

Šoti kiisud sünnivad kõik kikkis kõrvadega. Kolme-neljanädalaselt selgub, kellest tuleb fold ja kellest straight - osadel voldivad kõrvad peadligi, teistel jäävad püsti. Kui kassipojad on 6-8-nädalased, saab juba umbes öelda, mis klassiga on tegu - kas lemmiku, aretus- või näituseklassi kassiga. Kui tegu on ainult kahe kikkis kõrvadega kiisu paaritusega, sünnivad ainult straightid ja neil puudub ka geen, mis võiks põhjustada valulikke liigeseprobleeme.

 

ISELOOM

Šotlased on võrratu iseloomuga kassid. Just selle pärast on nad nii hinnatud ja erinevad teistest tõugudest. Nad on vaiksed, naudivad tohutult inimese seltskonda ja väljendavad seda igapäevaselt. Samuti on nad väga suure kohanemisvõimega - neid ei häiri lärmakad lapsed, ringi jooksvad muud lemmikloomad, uued kohad või inimesed. Ka näituseid võtavad üsna rahulikult, uus näitusesaal või hotellituba ei vii neid tavaliselt stressi.

Šotlane on väga hellust nautiv tõug ja tahab lähedust. See on nii mõnus, kui õhtuti vaatad telekat, kass kõhu peal magamas või hommikuti tunned hella käpapuudutust just minut enne äratuskella - avad silmad ja sind ootab suurte silmadega nurruv lemmik. Koju tulles väljendavad nad oma rõõmu sulle ukse peale vastu joostes. Tüüpiline šotlane naudib ka teiste lemmikloomade seltsi. Minu esimene kass näiteks suhtles meie nümfkakaduuga ja teise kiisu parim sõber on väike koer. Nad pesevad üksteist, magavad kaisus ja mängivad.

 

VÄRVID

Šotlasi on olemas absoluutselt kõiki värve. Samuti on palju mustreid ja lisaks loob variatsioone lühi- ja pikakarvalisus. Väga huvitav tõug, kellega tööd teha ja igale maitsele leidub huvipakkuv variant. Erilisemad on kuldne/hõbe ja šokolaadi/kaneeli värvus ning point mustrid, mis on viimase aja suurim trend. Meie kasvandus on Euroopas esimene, kus tegeletakse point ja kuldse värvi aretusega. Mõned näited erinevatest värvidest: 

Must kilpkonn valgega

Kreem

Punane marmor valgega

Valge siniste silmadega

Kuldne point siniste silmadega

Hõbedane point siniste silmadega

Hõbe hajutatud

Sinine

Must

 

 


KASSIPOJA OTSIMINE JA VALIMINE

Üks asi on kindel - kassipoeg tuleks osta tunnustatud kasvandusest. Seal kasutatakse ainult kliinilised läbivaatused teinud kasse, uuritakse põhjalikult nende tausta ja tehakse kõik selleks, et kassipojad oleks terved ega kannaks pärilikke ega viiruslikke haigusi. Loomulikult ei saa ükski kasvataja garanteerida mitte ühegi haiguse esinemist tulevikus (on teada fakt, et iga loom mis tahes liigist kannab vähemalt kolme haigust, mis ei pruugi väljenduda), kuid endast parima andes saab ta välistada haiguste esinemine, mida saab kontrollida ja ennetada.

Kahjuks on Eestis asi veel arenemisjärgus. Kuigi internet on täis kuulutusi odavatest paberiteta scottish foldidest, siis kes ütleb, et hiljem veterinaari juures see summa kordades kallimaks ei kujune? Tavaliselt kahjuks nii juhtub. Peab olema äärmiselt ettevaatlik, sest lemmiku võtad vähemalt 15 aastaks ja kokkuhoid vale koha pealt võib julmalt kätte maksta.

Siiani tuleb tõdeda, et iga emase kassi omanik arvab, et üks pesakond oleks tore saada ja uurimata tervist või tema liine, rääkimata rendiisase taustast või kassi tõulisest kvaliteedist, saadakse pesakond. See on vastutustundetu. Poegimine ei lõpe igale emasele hästi - riskitakse ka enda lemmiku eluga.

Tõsised kassikasvatajad on abiks ja nõuandjaks sulle kogu kassi elu jooksul ja see on suur väärtus.

Samuti tehaks enne kassi uue omaniku juurde jõudmist ära suur töö, et kiisu oleks eluks valmis. Meie kassipojad sotsialiseeruvad sünnist saati nii laste, teiste loomade kui inimestega. Neid harjutatakse erinevate kodus esinevate häältega nagu näiteks tolmuimeja. Harjutada tuleb ka küünte lõikust, kõrvade puhastamist, kammimist, saba lülide katsumist ja näituse hoiakut. Kõike seda ei vaevuks tegema inimene, kelle eesmärgiks on vaid raha teenimine.

Kõigepealt tuleb ära otsustada, mille jaoks kass võetakse. Kas lihtsalt lemmikuks või soovitakse ka näitustel käia. Igas pesakonnas sünnib erineva klassi kassipoegi. Aretuskasside hind sõltub tema enda kvaliteedist ja tüübist, sellest, kes on kiisu vanemad ning millised liinid tal on. Üks ilus kassipoeg võib minna nii aretusse kui lemmikuks, oleneb kuidas kasvataja otsustab, kes on järjekorras ja kui sobiv on pere antud kassipojale. Lemmikud on kõik lõigatud. Inimene, kes sooviks kiisuga näitustel käia ja seal häid tulemusi saavutada, peaks võtma endale näitusekvaliteediga lemmiku. Järgnevalt lühidalt kirjeldused ja hinnaklassid:

Lemmik - enamik inimesi soovib šotlast lihtsalt endale koju lemmikuks. Ta on niisama armas kui näiteks showklassi kiisu, lihtsalt silmad pole nii suured või saba on natuke lühem kui standardi järgi ideaalne oleks. See kõik ei ole aga kodulemmiku puhul oluline. Põhiline, et oleks terve ja hea iseloomuga kass, kellest kasvab täisväärtuslik pereliige. Hind lemmikul: €1400.

Näituselemmik - näituseklassi kassid, kes müüakse lemmikuks ja on steriliseeritud/kasteeritud. Näitustel käimine on huvitav hobi kogu perele ja tekitab kergesti sõltuvust - eriti kui need uhked karikad ja rosetid kogunema hakkavad. Ja seda ei saagi pahaks panna, ilusaid kasse peabki publikule näitama. Hind näituseklassi lemmikutel: €1500.

Haruldast värvi lemmik - eksklusiivsed kassid! Siia kuuluvad näiteks hajutatud hõbe ja kuld, odd-eye (eri värvi silmad), point, valge, üleni sinine, must. Kogu maailmas haruldased värvid. Hind: €1600.

Aretusklass (Breeding/show) - need kiisud on mõeldud aretusse kasvanduste jaoks. Kas on neil eriline värv või midagi muud, mida kasvataja otsib. Nad on perfektsusele kõige lähemal ja seega ka kõige kallimad. Need kassid müüakse vaid teistele kasvandustele, jäetakse pesakonna parim edasi aretusse või antakse kaasomandisse (hea võimalus saada endale näituseklassi kass).

 

Hinnas:

 • Kompleksvaktsiinid vastavalt vanusele
 • Marutaudi vaktsiin 12-nädalaselt
 • Kastreerimine/steriliseerimine - uus omanik ei pea kassipoja operatsiooni pärast muretsema, kiisupoja jõuab uude koju lõigatuna ja taastununa
 • Ussikuurid
 • Termomikrokiip koos registrisse kandmisega (otse omaniku nimele)
 • Europass
 • Registreerimistunnistus kas TICAst või WCFist
 • Kassipoja pakk
 • Juhend
 • Sotsialiseerimine laste ja koertega
 • Kassiklubi liikmelisus esimeseks aastaks

Kassipoja järjekorda tuleks asuda varakult, juba enne pesakonna sündi. Mida leplikum olete värvi või soo vms suhtes, seda lihtsam on Teil meie kasvandusest kassipoega saada.
Ankeedi saab täita SIIN.

Kassipoeg oskab uude koju minnes käia liivakastis ja õiges kohas küüsi teritada. Meie kassipojad on üldiselt väga tugeva närvikavaga ja olles sotsialeeritud ka koertega, saavad ruttu uue pere loomadega sõpradeks. 

KUIDAS KUJUNEB KASSIPOJA HIND?

Eelnevalt on juba selgitatud kassipoegade hinnad vastavalt klassidele, nüüd räägime, miks nad just nii palju maksavad. Kuigi väljast poolt vaadates võib tunduda, et kasside aretus ja müük on tulus "äri", siis reaalsus sugugi nii pole. See on väga kallis hobi ja plussi jääda on pea et võimatu. Muidugi sooviks seda kõik kasvatajad! Räägime lahti kulud, mis on aretusega seotud ja te näete, et kasumisse jäämine on aretaja jaoks väga haruldane. Me teeme seda armastusest tõu vastu, mitte raha teenimiseks (ning tegelikke kulusid ei tea tihti isegi meie sõbrad ja pere - nad arvaks, et me oleme hulluks läinud!). Eetiliste kasvatajate jaoks on väga oluline tõugu parendada. Eesmärk on kogu aeg kõrgemale areneda ja hea õnne korral igast hoolikalt planeeritud pesakonnast see üks haruldus leida, kellega jätkata, näitustel käia jne. Tema ülejäänud õed-vennad müüakse siis lemmikuteks või mõni kõrgema klassiga mujale riiki aretusse.

Näiteks maksab ühe tippklassi aretusemase kasvandusse importimine €2 000 - €4 000 eurot. Meie kassid on kõik heade liinidega, iseloomu, tüübi ja TERVISEGA. Et saaks sündida ilusad ja terved beebid, on vaja alustada headest vanematest. Ja kui ühest liinist on järglased saadud, siis umbes peale kaht pesakonda lähevad vanemad puhkusele, nad lõigatakse ära ja vahel lähevad ka uude peresse oma ülejäänud elu veetma. Siis on juba vaja sisse tuua uusi liine. Võite ise kokku arvutada, kui palju on vaja aretusisenditesse investeerida, et aretust kõrgel tasemel läbi viia. Kui niisama lihtsalt poegi raha saamiseks "toota", siis poleks vaja ei kalleid ega uusi kasse või huvi tunda haiguste vastu jne. See on põhimõtteline vahe.

Hooldus, tarvikud, paar näitust, vereuuringud ja veterinaarkulud ühele kasvanduse kassile 1. eluaasta täitumiseni maksavad keskmiselt €1000 eurot. Selleks ajaks kui on sündinud esimene pesakond, on kasvataja investeerinud tuhandeid eurosid. Kõrge kvaliteediga toit koos vitamiinidega; kassiliiv; vaktsiinid; ussitõrjed; FeLV/FIV uuringud ja näitused ühele kassile maksavad keskmiselt €450/aastas. Lisaks ühe pesakonna üleskasvatamise kulu, mis on ühe kassipoja kohta vähemalt sama suur. Siia pole arvestatud kindlustused, haigestumised, näitusereisid välisriikidesse, DNA-uuringud, turunuduse ja veebisaidi kulud jne.

Kuna me tahame kassipoegadele pühenduda, siis kasvatame üldjuhul ühe pesakonna korraga, et neil oleks meie pidev tähelepanu. See tähendab, et ülejäänud kasside hooldusele, kes hetkel ootel, kulub meil mitu tuhat eurot aastas. See kõik tuleks katta kassipoega müügist, kes aretusse ei jää ja lähevad perelemmikuteks. Ühe kassipoja vaktsineerimised (2 korda) koos ussikuuridega, mikrokiibistamise, europassiga ja steriliseerimise või kastreerimisega maksavad ainuüksi üle €400. Lisandub kõrge kvaliteediga toit, söödalisandid ja kassiliiv üle €200. Kokku üle kuuesaja euro. Kui lehed on kuulutusi täis, kus kassipoegi müüakse umbes saja euro eest, siis peaks loogilise mõtlemise korral kohe punane tuluke põlema minema. Järelikult pole ta kasvanud ka piisavalt heas keskkonnas, rääkimata vanemate terviseuuringutest jne. See kõik maksab, ja palju.

Lisaks rahalisele kulutusele pühendame meie kasvatajatena neile oma aja, helluse ja hoole. Kaalume neid iga päev, mängime, puhastame, koristame, sotsialiseerime jne, jne, jne. Kassipoegadele on majas kasvamiseks täiesti oma tuba, kus neil on ruumi möllata. Õues on isastele ja emastele eraldi ruumidega kassimaja koos õueala ja katusega. Seal on neil ronimiseks atribuudid ja palju lõbu värskes õhus. Isased on emastest eraldatud. Kogu sisseseade maksumusega tuleb arvestada. Talvel on neil pidev valgustus ja küte.

Läheb hästi kui peale investeeringuid ühte kassi ka kõik õnnestub ja ta toob ilmale ilusa pesakonna kassipoegi. Kogemus näitab, et kunagi ei saa kindel olla - valmis peab olema ka keisrilõikeks või kassipoegade surmaks, kiireteks sõitudeks kliinikusse jne. Mitu juhust on olnud ka sellised, kus imporditud paarituhande eurone kass osutub aretuseks kõlbmatuks ja ei jäägi muud üle kui ta ära lõigata ja anda kellelegi heasse kodusse lemmikuks. Neist kordadest mitte ühelgi pole me raha tagasi saanud. Ehk tasub olla väga kriitiline kui piltide või videote alusel kassi impordid. Ja tänu sellele me ise teeme kõik endast võimaliku, et ostja rahule jääks. Seda olulisem on meile endile olla aus.

Me oleme väga tänulikud neile omanikele, kes meiega peale kassi võtmist suhtlema jäävad, aeg-ajalt pilte saadavad ja räägivad, kuidas neil läheb. Absoluutselt iga meie kasvanduses sündinud kassipoeg on "meie oma beebi", kelle oleme suure armastusega kasvatanud, nii et hilisem kontakt pakub meile palju rõõmu!

 

KUI KIISU JÕUAB KOJU

Enne, kui kassipoeg koju jõuab, peab varustus juba olemas olema. Siin on väike nimekiri:

 • Kraapimispuu või veel parem, kraapimistahvel, mis on seina külge kinnitatud
 • Liivakast koos liivaga
 • Kvaliteetne kassipoja kuivtoit (sama, mida kasvataja on kasutanud)
 • Joogi- ja sööginõud - keraamiline on parim. Soovitatavalt peaks jook söögist eemal asetsema
 • Magamisase - võiks olla pealt kinnine. Kass magab küll igal pool, aga tal peaks olema oma turvaline koht, kuhu minna. Sisu peab olema pestav
 • Kamm vastavalt karva pikkusele
 • Šampoonid ja palsam - kasvataja soovitab. Need võib ka hiljem osta
 • Hambahari ja pasta - peab juba pisikesest peale harjutama
 • Kõrvade puhastamiseks spetsiaalsed vahendid
 • Küünetangid
 • Mänguasi - nööriga pulga otsas mingi vahva tegelane või suletutt. See ergutab kiisut mängima ja tugevdab teie omavahelist suhet

Kassipojal peaks laskma koju jõudes rahus kohaga tutvuda. Ta on nii pisike, et suure maja puhul peaks territooriumi algul piirama. Esimene nädal näiteks mõni tuba ja vaikselt suuremaks. See teeb ta enesekindlamaks. Peab tutvustama talle tema liivakasti ja söögi kohta. Kui on kaasa antud mõni tema pesakonna lõhnaga rätik või riidetükk, siis see talle pessa panna, annab kindlust. Kui on otsustatud, et kiisu võib voodis magada, siis teeb ta seda elu aeg ja pärast reegleid muuta ei tohi.

Kohe algusest peale peavad reeglid paigas olema. Lilli ei tohi närida, küüsi peab kraapima õiges kohas, laua peal kõndida ei tohi jne. Neid peab kiisule ka õpetama. Noor kass õpib väga kiiresti ja pärast on elu muretu. Korrale kutsumiseks piisab paarist ehmatavast plaksust, võtmete kolistamisest või veepritsist. Üldiselt pole minult olnud vaja enda kiisusid eriti korrale kutsudagi, nad on nii korralikud juba pisikesest peale. Šotlased pole pahanduste tegijad, seega on lihtne.