Macrory

Kassikasvandus
 

 

Küsimused ja vastused kastreerimise ja steriliseerimise kohta

Tänapäeval kastreeritakse/steriliseeritakse järjest rohkem kasse. Miks? Sest inimesed, kellel on lemmikuks kass, leiavad lõigatud lemmikute juures üha enam positiivseid külgi. Järgnevast artiklist leiad enamlevinud küsimustele vastused. Kui tekib veel muid küsimusi, kontakteeru veterinaariga.

 

Varjupaigad on täis hüljatud kasse. Milles on tegelikult probleem?

Lihtsalt öeldes - kassipoegi sünnib rohkem, kui on neile kodusid. Sellest tulenevalt pannakse igal aastal magama kümneid miljoneid koeri ja kasse. Enamik hukatud loomadest pole vanad, haavatud, haiged või agressiivsed. Nad on noored, ilusad, terved, sõbralikud ja mänguhimulised loomad. Mõned neist on ka tõupuhtad. Lisaks puuduvad igasugused numbrid iga aasta hüljatud, ahistatud, nälgima jäetud lemmikutest, keda lihsalt enam ei taheta. Nendel põhjustel tuleb ülepopulatsiooni probleemi pärast asjaga tegeleda ja algab kõik aretusest. Kasvatajatel on selles osas suur vastutus. Üks parim võimalus on lemmiku kastreerimine/steriliseerimine.

 

Mis on kastreerimine ja steriliseerimine?

Emased kassid steriliseeritakse, isased kastreeritakse. See eemaldab loomalt võimaluse järglasi saada. Steriliseerimise käigus eemaldatakse operatsiooni käigus emaselt kassilt emakas ja munasarjad. Kastreerimine tähendab munandite eemaldamist. Mõlemad operatsioonid, mis tehakse üldnarkoosi all, on ohutud, rutiinsed ja suhteliselt valutud. Tavaliselt võtab lõikusest taastumine aega ühe päeva jagu.

 

Mis on kastreerimise ja steriliseerimise eelised?

  • Lõigatud kasside seksuaalsed instinktid vähenevad. Nad on perelembemad lemmikud.
  • Lõigatud kassidel on väiksem tõenäosus õues käies kakluste käigus vigastusi saada. Lõikamata kassid hõlmavad väga suuri alasid otsides endale paarituseks kaaslast. Emase lõhn levib väga kaugele ja kassidel on elus ainult üks eesmärk - saada järglasi. Siis ka kakeldakse jne.
  • Lõigatud kassid pole altid kaklema ja tänu sellele säästame neid valust ja ennast tohututest veterinaarkuludest.

 

Kas kastreerimine/steriliseerimine on kallis?

Enamik veterinaarkliinikuid üritab kastreerimise/steriliseerimise hinnad mõistlikud hoida. Soovitame läbi helistada erinevaid kohti, et hinda küsida. Pea meeles, et ühekordne väljaminek on väga väike võrreldes võimalike hilisematega kui kass saab tänaval autolt löögi või kakleb teiste kassidega. Lisaks - kui avastate, et teie emane kiisu on tiineks jäänud, kulub kassi tervisele, võimalikule keisrilõikele, toidule, ravimitele, vaktsineerimistele tohutud summad raha. Samuti riskite oma emase kassi eluga - kõik poegimised pole kaugeltki ohutud ja kiirabi kutsumine väga kulukas.

 

Kui kaua aega võtab kassi kastreerimine/steriliseerimine?

Enamik kliinikuid võtab kassi vastu hommikul ning järgi võib talle minna juba hiljem samal päeval. Üks kord selleks aega leida on tunduvalt lihtsam kui hiljem korduvalt võimalik vigastuste pärast veterinaari juures käia või kassipoegadele kodu otsida.

 

Kas kastreerimine/steriliseerimine muudab minu kassi iseloomu?

Enamik omanikke ei näe iseloomu juures suuri muutusi. Pigem muutuvad kassid rahulikumaks (neilt on ära võetud looduse poolt pandud surve saada järglasi), vähem ärrituvaks ja keskenduvad rohkem perekonnale ja helluse saamisele.

Vastupidiselt üldisele arvamusele ei muuda operatsioon kasse paksuks või laisaks. Tegelikult muutub kassil lihtsalt ainevahetus veidike aeglasemaks ja ta vajab vähem toitu. See tähendab ka seda, et kulu kassitoidule väheneb. Ka on nende kindlustamine tavalisest soodsam.

 

Kas mu lemmik on kastreerimiseks/steriliseerimiseks liiga vana?

Kasse kastreeritakse/steriliseeritakse iga päev. Kui su kassil pole tervisega probleeme, on operatsioon turvaline ja lihtne. Sinu veterinaar teeb kassile enne lõikust ülevaatuse, et teha kindlaks, kas kassil on mingeid terviseprobleeme. Ka täiskasvanud kasside omanikud saavad lõikusest tulenevaid eeliseid nautida!

 

Mu kass ei lahku kunagi aiast. Miks ma peaksin oma kassi kastreerima/ steriliseerima?

Oled juba lugenud eelistest, mis lõikusega kaasnevad. Emasel kassil, kes steriliseeritakse enne esimest jooksuaega, väheneb tõenäosus imetite näärmekoe vähile 200 korda! Lisaks juhtub ka aias õnnetusi, sest võõrad kassid leiavad väga kiiresti tee, kuidas sinna pääseda ja kaklema hakata. Pea meeles - lõigatud kassid on rahulikumad, lihtsamini hooldatavad ja sinu suhtes lembemad.

 

Emase kassi omanikele:

  • Lõigatud kassidel väheneb tõenäosus haigestuda vähki või püometrasse, sage emaka infektsioon lõikamata kassidel;
  • Emased kassid võivad jooksuajal ebasobivatesse kohtadesse pissida või kakada - rikkuda ära vaibad ja mööbli. See on väga ebameeldiva lõhnaga ja lahti sellest hästi ei saa. Samuti meelitab see ligi lärmakad, kaklevad ja rahutud isased. Steriliseerimine lahendab need probleemid;
  • Tiined ja imetavad emased söövad tunduvalt rohkem. Tiine emase ravikulud on suured;
  • Kassipoegade üles kasvatamine on väga kallis - kulub palju raha toidu, ussitõrje, vaktsiinide, passide, reklaami peale. Ka enda aega ja pühendumist võtab see palju. Lisaks olete teinud panuse soovimatute lemmikute hulga suurenemisele.

 

Isase kassi omanikele:

  • Kastreeritud isastel on väiksem oht kannatada haiguste all, mis on seotud reproduktiivorganite või eesnäärmega. Samuti väheneb tõenäosus urogenitaalsete probleemide tekkele. Kõik need haigused võivad viia neeruhaigusteni - kõige levinum probleem üle viieaastaste lõikamata isaste seas;
  • Lõikamata isased kassid märgistavad tihti uriiniga oma territooriumi - nii toas kui õues. See on väga tugev hais, millest on raske lahti saada. Kass märgistab tavaliselt kõike - uksepiitu, vaipu, mööblit, sinu riideid jne. Kõik kotid, mis põrandale jäävad või muud esemed, anumad, mänguasjad - ei jää puutumata. Varajases eas (enne kui hormoonid möllama hakkavad) kastreerimine aitab selle probleemi puhul. Kui kass on juba märgistama hakanud, siis ei pruugi kastreerimine 100% aidata - mõned isased teevad seda ka hiljem.

 

Aga ma tean, et leian oma kassi poegadele uued kodud...

Paljud kassipojad, kes jõuavad varjupaika, on seal tänu sellele, et omanik ei suutnud neile uusi kodusid leida. Kui asi reaalsuseni jõuab, siis paljud, kes enne olid hakkamist täis, tavaliselt loobuvad oma soovist. Siis tuleb emase kassi omanikul ka kõik pojad ära kastreerida/steriliseerida.

 

Tahan, et mu lapsed kogeksid sünni ime...

Televisioon, internet ja raamatukogu on kolm väga head infoallikat, kus kohast lastele loomade paljunemise kohta õppematerjali leida. Miljonitele kassidele lõpeb see "sünni ime" tavaliselt magama panekuga. Riskite reaalselt oma enda emase kassi eluga, sest kõik poegimised pole ohutud!

 

Aga ma tahan oma tõukassiga raha teenida...

Professionaalne tõukasside aretus on teadus, mis tähendab aastaid õppimist ja tõuga tegelemist. Algaja võib kassipoegade müügist raha teenida minimaalselt, kui üldse. Emakassi hooldus, toidukulu, ussikuurid, vaktsiinid, kasvanduse registreerimine, näitustel käimine, reklaam, kodulehed jne võtavad väga väga palju raha ja plussi saab jääda alles aastate pärast. Investeerida tuleb palju ja õnnelik võib olla kui poegade müügist midagi tagasi tuleb. Kui paaritada oma "head" emast oskamatult ja ebaprofessionaalselt, siis tehakse sellega tõule hoopis karuteene ja "toodetakse" kassipoegi. Samuti puuduvad igasugused teadmised geneetikast, pärilikest haigustest, kasside liinidest jne. Kannatavad nii need "aretajad" kui uute poegade omanikud, sest keegi ei tea, millal kiisupoeg mõne päriliku haiguse kätte ära võib surra.